Popularne sztuki walki w Polsce

Kiedyś znajomość sztuk walki zobowiązywała do zachowania tajemnicy, a jej złamanie wiązało się z ponurymi konsekwencjami. Nielicznym było dane dołączyć do grona adeptów, a wiedzę przekazywano z ojca na syna. Dziś sztuki walki są dostępne dla każdego. Powstaje coraz więcej szkół oferujących poznanie różnych stylów. Dotarły one także do Polski. Niektóre zyskały szczególną popularność, a ich uczniowie mogą pochwalić się niebywałymi umiejętnościami. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Kung-fu

Kto nigdy nie był pod wrażeniem zręczności i zwinności Bruce Lee czy Jackie Chana? To jedne z umiejętności, które kształtuje kung- fu. Tylko jedne z nich, ponieważ mnogość stylów może przyprawić o zawrót głowy. Każdy, kładzie nacisk na inne elementy i wykorzystuje różne metody treningowe. Jest to ogólna nazwa chińskich sztuk walki, które charakteryzują się naśladowaniem ruchów zwierząt takich jak: wąż, tygrys czy smok. Taki trening nie tylko nauczy walki, ale z pewnością przyczyni się do poprawy koordynacji, szybkości i samodyscypliny.

Karate

Nazwa karate nie bez powodu oznacza ,,puste ręce”. Jej geneza wiąże się z potrzebą samoobrony mieszkańców Okinawy bez użycia broni. Skupia się w szczególności na doskonaleniu uderzeń, kopnięć oraz bloków, które tworzą całe układy nazywane kata. Kolejnym etapem treningu jest kumite, czyli sparing, w którym uczeń wykorzystuje nabyte umiejętności w praktyce. Karate charakteryzuje się ścisłą dyscypliną, a sumienny trening wzmacnia całe ciało.

Aikido

To japońska sztuka walki, opierająca się na wykorzystaniu siły przeciwnika i wytrąceniu go z równowagi. Stosuje rzuty i dźwignie na stawy na bazie zasad anatomii. Nie skupia się na walce, a na uniknięciu ciosu i technikach obronnych. To odróżnia aikido od innych stylów walki. Podstawowym elementem treningu są pady i przewroty, które umożliwiają bezpieczny upadek. Skomplikowane techniki wykonywane z precyzją i płynnością wyglądają bardzo efektownie. Ciekawym urozmaiceniem jest trening z kijem (jo), drewnianym mieczem (bokken) i nożem (tanto).

Judo

Judo wykorzystuje głównie rzuty i chwyty. Z tego powodu istotną umiejętnością są poprawne pady. Nie stosuje się już tam uderzeń i kopnięć, ponieważ były uważane za zbyt niebezpieczne. Celem jest przewrócenie przeciwnika, poprzez podcięcia i wychylenia ciała. Walka kończy się zwykle duszeniem, dźwignią na staw łokciowy lub uniemożliwieniem ruchu. To nie siła powinna decydować o zwycięstwie, ale odpowiednia technika i szybkość. Trening judo poprawia sprawność ruchową, wzmacnia wszystkie mięśnie, zwiększa szybkość i uczy samoobrony.