Bon turystyczny na dziecko – o co chodzi i jak go uzyskać?

Trwająca od ponad roku pandemia poważnie nadszarpnęła nie tylko zdrowie, ale również finanse wielu rodzin. Skutki COVID-19 w znacznym stopniu dotknęły rodziny wielodzietne. Rodzice, skupiając się na codziennych potrzebach i przetrwaniu tego ciężkiego okresu, często nie są w stanie zapewnić dzieciom godnego wypoczynku. Bon turystyczny dla dziecka jest bez wątpienia narzędziem, mającym na celu wsparcie takich rodzin. Ponad to, jego celem jest pomoc bardzo osłabionej branży turystycznej.

Bon turystyczny przeznaczony jest dla rodzin, mających co najmniej jedno dziecko lub takich, które posiadają dziecko niepełnosprawne. Głównym celem tego programu jest poprawa jakości życia Polaków oraz zwiększenie poziomu aktywności turystycznej w kraju. Dzięki dofinansowaniu, większość społeczeństwa chętniej zmienia swoje preferencje dotyczące spędzania wolnego czasu i korzysta z nowych możliwości, odwiedzając nieznane im miejsca. Z bonu turystycznego na dziecko mogą skorzystać opiekunowie prawni dzieci w wieku do 18 roku życia, niezależnie od poziomu uzyskiwanych dochodów. Na każde dziecko przysługuje tylko jeden bon i wynosi on 500 zł. Kwota ta zmienia się jedynie w przypadku dziecka z orzeczeniem niepełnosprawności – wówczas należy się dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Warto jednak wiedzieć, iż w przypadku naprzemiennej opieki nad dzieckiem, każdemu z rodziców przysługuje świadczenie w wysokości 250 zł (w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 250 zł oraz 250 zł dodatkowego świadczenia) – sprawdź warunki uzyskania bonu turystycznego.

Prawo do świadczenia weryfikowane jest poprzez Polską Organizację Turystyczną (POT). Obsługa bonu odbywa się natomiast na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie wymogiem jest posiadanie profilu, który można założyć np. poprzez Profil Zaufany oraz bankowość elektroniczną. Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia dla dzieci niepełnosprawnych, należy złożyć dodatkowe oświadczenie, do którego należy dołączyć skan lub zdjęcie orzeczenia dziecka o stopniu niepełnosprawności, wydane na podstawie odpowiednich przepisów oraz orzeczenie o stopniu zdolności lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Bon można aktywować w dowolnym momencie, po potwierdzeniu poprawności danych lub po ich aktualizacji. Jest on ważny do 31 marca 2022 r., nie podlega wymianie na gotówkę i inne środki płatnicze. Działa na zasadzie portfela – można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania dostępnej kwoty. Za jego pomocą można dokonywać płatności m. in. za pobyt w hotelu, na koloniach, turnusach rehabilitacyjnych, różnego rodzaju obozach na terenie całej Polski. Bon trzeba okazać zazwyczaj już przy rezerwacji pobytu, najpóźniej zaś przy zakwaterowaniu. Warto wiedzieć, że w przypadku np. zgubienia telefonu, na który wysyłane są kody obsługi płatności, bon można zawiesić. Można to zrobić poprzez profil na PUE ZUS lub zadzwonić na infolinię pod numer tel. 22 11 22 11, gdzie zostaną udzielone wszystkie niezbędne informacje. Zawieszony bon można później bez problemu aktywować ponownie.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz