Popularność MMA w Polsce

Popularność MMA w Polsce stale rośnie. Zarówno kibiców tego sportu, jak i osób trenujących wciąż przybywa. Skąd wzięła się taka tendencja w naszym kraju? Czynników jest co najmniej kilka.

Mariusz Pudzianowski, KSW i Freak Fight’y dodały popularności MMA w Polsce

Gdy w roku 2009 legendarny polski strongman Mariusz Pudzianowski zdecydował się na swoją pierwszą walkę w formule MMA, sport ten nie był w Polsce tak bardzo popularny, jak obecnie. To właśnie postać Pudziana w sporej mierze przyczyniła się do wzrostu popularności wszechstylowej walki wręcz (lub inaczej MMA – Mixed Martial Arts). KSW, czyli polska federacja MMA założona przez Macieja Kawulskiego oraz Martina Lewandowskiego zyskała sporo widzów poprzez tak zwane freak fight’y. Tego typu walki stały się atrakcją gali. Ludzie bardzo znani, którzy niekoniecznie są zawodowymi zawodnikami MMA, toczą ze sobą pojedynki w formule MMA. Pojawienie się w Polsce właśnie freak fightów, takich jak wspomniany pojedynek Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem z 2009 roku również przyczynił się do wzrostu popularności MMA.

UFC dla polskich kibiców.

Najlepsi na świecie zawodnicy i zawodniczki MMA walczą w UFC. Legendarna organizacja ma w swoich szeregach polskich zawodników i zawodniczki. Wśród pań bardzo rozpoznawalna jest Joanna Jędrzejczyk, która zdobyła renomę podczas walk w klatkach z najlepszymi zawodniczkami świata. Sporo uznania zdobyła również w UFC Karolina Kowalkiewicz. Przechodząc do zawodników, zdecydowanie fenomenem jest postać Jana Błachowicza. Jan Błachowicz to polski zawodnik, który występował kiedyś na galach KSW. Wrzesień 2020 roku to miesiąc, w którym Polak zapewnił sobie pas mistrzowski UFC w kategorii pół ciężkiej. To ogromne wyróżnienie dla naszego kraju oraz wielkie osiągnięcie Polaka. O Janie Błachowiczu jest głośno nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Fame MMA

Można żartować na temat walk w federacji Fame MMA, natomiast nie można odmówić organizatorom gali promowania MMA w Polsce. Osoby, które niemal nigdy nie są zawodowymi zawodnikami wszechstylowej walki wręcz, krzyżują rękawice i walczą na zasadach MMA. Gala, która składa się jedynie z freak fight’ów pokazuje, że niemal każdy może rozpocząć treningi, by później zmierzyć się w klatce.

Trenowanie MMA przez Polaków

Popularyzacja MMA w Polsce i na świecie przyniosła efekt w postaci większej ilości klubów sportowych, szkółek i trenerów wszechstylowej walki wręcz. Ludzie, którzy nie planują zawodowej kariery, zapisują się na tego typu zajęcia po to, aby z pasją trenować. Przy zachowaniu zdrowego podejścia uprawianie MMA niesie szereg korzyści dla zdrowia. Poza tym sylwetka staje się bardziej muskularna, a osoba trenująca czuje się bardziej pewnie również poza klatką. Oczywiście nie da się nie zauważyć, że na popularność MMA wpływa także uniwersalność tego sportu i jedynie minimalne ograniczenia w przepisach.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz