Szkoła samurajów. Są w Polsce takie placówki?

Mówiąc o samurajach, na myśl przychodzą nam wojownicy Bliskiego Wschodu, pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni. Zazwyczaj kojarzeni z japońskimi legendami, czy filmami opowiadającymi o ich losach. Jednakże, są oni dużo bardziej skomplikowaną i złożoną kulturą, niż może nam się wydawać. Posługujący się kodeksem Bushidō, który kreślił przed nimi drogę wojownika, służyli swoim Panom. Ich warsztat realizowany był przez wiele czynników – honor, wierność, samokontrolę, cierpliwość. Oprócz tego, jedną z najważniejszych umiejętności było mistrzowskie opanowanie sztuki walki mieczem długim, kataną, oraz krótkim – wakizashi. Samurajowie kształcili się w wielu technikach walk – tak, aby móc bez problemu rozpoznać szkołę, w której uczył się wróg i odpowiednio dobrać do niej metodę kontrataku i jak najszybciej zakończyć walkę.
Kendō – samurajska szermierka
Do dzisiejszych czasów zachowały się pozostałości kultury samurajskiej. Jednym z nich jest Kendō, czyli japońska odmiana szermierki sportowej, wywodząca się właśnie z bojowych tradycji samurajskich. Sport ten, poprzez rozwój fizyczny, rozwija nie tylko ciało, ale też umysł, jak i osobowość. W sporcie tym używa się bambusowych mieczy i ochraniaczy, zaś całość opiera się na jasnych i klarownie stworzonych zasadach. Kendō jest sportem dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia, czy wieku. Niemniej jednak, polecanym jest, aby swoją przygodę z nim zacząć jak najwcześniej. W Japonii, czyli w kraju, z którego się wywodzi, jest mnóstwo miejsc, gdzie można podjąć się treningów. Szkoły, kluby uniwersyteckie, czy kluby sportowe, dojō (szkoły samurajskie), oferują ten rodzaj aktywności,
Na przestrzeni lat, Kendō rozwijało się. Już w XIX wieku, zaczęto wprowadzać w nim zmiany – wtedy zakazano używać typowych mieczy samurajskich. W następnych latach powoli zaczęto wprowadzać ochraniacze – wzorowane na zbrojach samurajskich. Używane w tym sporcie miecze również przeszły transformacje – od drewnianych, do aktualnie używanych bambusowych. Wszystko po to, aby uczynić sport jak najbardziej bezpiecznym i bezkrwawym.
Szkoły samurajskie w Polsce
Szkoły samurajskie zyskują na popularności i coraz częściej wychodzą poza granice Japonii. Mimo tego, że Kendō jest głównie rozpowszechnione w Azji, jest też obecne w innych częściach świata. Tego rodzaju aktywności można doświadczyć też w Polsce, w której uformowany jest Polski Związek Kendo. Kluby można znaleźć w większych miastach, takich jak Katowice, Łódź, Wrocław, czy Warszawa. Oprócz tego, aktywność ta jest też dostępna w niektórych mniejszych miastach.
Ponadto, w Warszawie działa jeszcze jedna z najsłynniejszych szkół samurajskich, oferująca również naukę walki mieczem.
Podsumowanie
Sztuki walki, czerpiące z tradycji samurajskich zyskują na popularności. Na przestrzeni lat uległy radykalnym zmianom, aczkolwiek nadal działają w oparciu o te same filary – dyscyplina, wytrwałość, samorozwój. Jest to więcej niż zwykłe bicie się – jest to cała ścieżka, przez którą osoba ćwicząca przechodzi, w drodze do doskonałości.
Dodaj komentarz